Staff

Staff 2017-09-05T14:12:49+00:00

IITC staff members meet in San Francisco, April 2013.  Shown: Paco Villegas, Jackie Warledo, Berenice Sanchez and Roberto Borrero.

Staff (Employees)

Andrea Carmen

Position: IITC Executive Director

Affiliation: Yaqui Nation

Contact: [email protected]

Rochelle Diver

Position: San Fransisco Office Director

Affiliation: Fond du Lac Band of Lake Superior Chippewa

Contact: [email protected]

Roberto Borrero

Position: Programs and Communications Coordiantor, New York

Affiliation: Taino

Contact: [email protected]

Jackie Warledo 

Position: Finance Coordinator

Affiliation: Seminole Nation, Oklahoma

Contact: [email protected]

Nicole Yanes

Position: Executive Programs Assistant

Affiliation: Opata Nation, Arizona/Sonora

Contact: [email protected]

Justino Ramirez

Position: Program Assistant, San Francisco Office

Affiliation: Yaqui, Mayan

Contact: [email protected]

Stacie Jones

Position: Fiscal/Bookkeeping Assistant

Affiliation: Seminole/Muskogee (Creek) Nations, Oklahoma

Contact: [email protected]

Program Consultants

Danika Littlechild

Position: Legal Counsel

Affiliation: Ermineskin Cree Nation, Canada

Contact: [email protected]

Saul Vicente Vasquez

Position: Food Sovereignty Program Coordinator

Affiliation: Zapoteca, Oaxaca Mexico

Contact: [email protected]

Berenice Sanchez

Position: Food Sovereignty Program Coordinator

Affiliation: President of Asamblea de Pueblos Indígenas por la Soberanía Alimentaria en México, Nahaut/Otomi, Mexico

Contact: [email protected]

Francisco Villegas

Position: Pesticides/Environmental Health Program Consultant

Affiliation: Yaqui, Sonora, Mexico

Contact: [email protected]

IITC PERSONNEL 2017

Staff (Employees)

  1. Executive Director: Andrea Carmen, Yaqui Nation
  2. San Francisco Office Director: Rochelle Diver, Fond du Lac Band of Lake Superior Chippewa
  3. Programs and Communications Coordiantor, New York: Roberto Borrero, Taino
  4. Finance Coordinator: Jackie Warledo, Seminole Nation, Oklahoma
  5. Executive Programs Assistant Nicole Yanes, Opata, Sonora/Arizona
  6. Program Assistant, San Francisco Office: Justino Ramirez, Yaqui/Mayan
  7. Fiscal/Bookkeeping Assistant, Stacie Jones, Seminole/Muskogee (Creek) Nations, Oklahoma

Program Consultants

  1. Legal Counsel: Danika Littlechild, Ermineskin Cree Nation, Canada
  2. Food Sovereignty Program Coordinator, Saul Vicente Vasquez, Zapoteca, Oaxaca Mexico
  3. Pesticides Program Advisor: Angel Valencia, Yaqui Nation, Arizona
  4. Food Sovereignty Program Consultant: Berenice Sanchez, Nahaut/Otomi, Mexico
  5. Pesticides/Environmental Health Program Consultant: Francisco Villegas, Yaqui, Sonora Mexico
  6. Community Events and Cultural/Sacred Sites Consultant: Morningstar Gali, Pit River Nation, California
  7. Food Sovereignty Program Consultant: Jorge Mani Stanley, Kuna Nation, Panama
  8. Food Sovereignty Program Consultant: Anaru Fraser, Maori, Aotearoa (New Zealand)
  9. Reproductive Health Program Consultant: Tai Pelli, Taino (Caribbean)
  10. Reproductive Health Program Consultant: Monique Sonoquie, Chumash (California)

Professional Service Consultants (contracted non-representational positions)

  1. Gabe Carmen (Earth Web Technologies),  Web Design, Online MarketingComputer Services
  2. Sherri Flying Hawk, Accountant/Bookkeeper, California
  3. Karen Foster, CPA Auditor
  4. Economic Development/Training Consultant, Rebecca Adamson, Eastern Cherokee Nation
  5. Translators: Tai Pelli, Rebecca Knight and James Clark